Roll Of Honour 1999-2011


WarblersBadge

Roll of Honour
1999-2011

Non current competitions as of March 2011

PRESIDENT
1998 to 1999 Bert Cook

2015 Arthur Sullivan

CAPTAINS
2000 Norman Howell

2001 Norman Howell
2002 Sidney Smith

2003 Richard Morris

2004 Barrie Middleton

2005 Nick Berry

2006 Arthur Sullivan

2007 John Feek

2008 Richard Morris

2009 No Captain elected

2010 Bill Parsons

2011 Mike Boyle

2012 Dave Knight

2013 Sheila Dindar

2014 Arthur Sullivan

2015 Bob Edwards

2016 Dave Knight

Record Score Stableford Points
2008 Bill Parsons 48 at Oliva Nova 2nd July

2006 Len Bailey 48 at Alenda 10th May

BONALBA CUP
2001 Richard Morris

2002 Ted Tuvey

2003 Gary Moffat

2004 Ed Wallace

2005 Peter Bray

2006 No competition

2007 John Costigan

2008 Mike Boyle

2009 No competeition

2010 Jim Rodgers

2011 Michael Taylor

2012 Pete Nicholson

2013 Derek Gray

2014 Chris Field

2015 David Knight

PAUL KELLEWAY PLATE
1999 Trevor Warrilow

2000 Mike Powell

2001 Bert Cook

2002 Bert Cook

2003 Dave Smethurst

2004 John Lamont

2005 Karsten Wright

2006 Ed Wallace

2007 Barrie Middleton

2008 Barrie Middleton

2009 Barbara Pollitt

2010 Michael Taylor

2011 David Corcoran

2012 Rosemary Edwards

2013 Allan Wilson

2014 Chris Field

2015 Glynn Braidley

TURKEY TROT
1999 Nick Berry

2000 Ian Baron

2001 Pat Casson Smith

2002 Frank Taylor

2003 Trevor Colgate

2004 No Competition

2005 Gordon Thompson

2006 Tom Paton

2007 John Costigan

2008 CANCELLED

2009 Gordon Holloway

2010 Ron Steele

2011 Mike Boyle

2012 Rosemary Edwards

2013 Rosemary Edwards

2014 Steve Robinson

2015 Sheila Dindar

WARBLER OF THE YEAR
1999 Colin Higgins

2000 Brenda Cook

2001 Hazel Brown

2002 Stafford Pemberton

2003 Robert Marsden

2004 June Millburn and John Barell

2005 Jenny Berry and Norman Howell

2006 Arthur Sullivan

2007 Barrie Middleton

2008 No award

2009 Arthur Sullivan

2010 Stafford Pemberton and Michael Taylor

2011 Gordon Holloway

2012 Arthur Sullivan

2013 Wendy Sullivan

2014 Sheila Dindar

CHARITY CUP
2001 Elaine Mclelland

2002 Colin Higgins

2003 Robert Marsden

2004 John Lamont

2005 Pat Casson Smith

2006 Bryan Mears

2007 Gordon Holloway

2008 Bob Edwards

2009 Mike Taylor

2010 Bob Edwards

2011 Arthur Sullivan

2012

Malcolm Robinson

2013 Roy Booth

2014 Glynn Braidley

CAPTAINS DAY
1999 Syd Cordery

2000 Syd Cordery

2001 Stafford Pemberton

2002 George Meredith

2003 Leon North

2004 John Lamont

2005 Dave Corcoran

2006 Celia Cronin

2007 John Feek

2008 Tony Dickenson

2009 No Competition

2010 Tony Young

2011 Chris Field

2012 Fred Cooley

2013 David Knight

2014 Peter Gibson

2015 Barbara Pollitt

SPRING TROPHY
2003 Jack Bell & Pat Hickman

2004 Mark Yule and Arthur Sullivan

2005 Ken Fitzpatrick and Jack Bell

2006 Norman Howell and Len Bailey

2007 Roy Jones and Steve Legge

2008 Alan Hunter and Roger Vicars

2009 Chris Hoare and Arthur Sullivan

2010 Dermot Dymsey and David Knight

2011 Nick Berry and Sheila Dindar

2012 Roger Vicars and Margaret Hoare

2013 David Knight and Fran Dickinson

2014 Peter Gibsont and Rosemary Edwards

2015 Bob Edwards and Keith Tickner

2016 Roger Vicars and Chris Williamson

COMMITTEE SHIELD
2003 Mike Dunigan

2004 Ed Wallace

2005 Roy Jones

2006 Len Bailey

2007 Mark Yule

2008 Ed Wallace

2009 Michael Taylor

2010 Derek Gray

2011 Steve Cliffe

2012 Keith Lockyer

2013 Rosemary Edwards

2014 David Rogers

2015 Michael Taylor

PLAYER OF THE YEAR
2003 George Meredith

2004 John Lamont

2005 John Lamont

2006 Colin Foster

2007 Barrie Middleton

2008 Ed Wallace

2009 Ken Robinson

2010 Stafford Pemberton

2011 Chris Field

2012 David Knight

2013 David Knight

2014 Glynn Braidley

ANNUAL KNOCKOUT TROPHY (Singles)
2003 Ed Wallace

2004 Pat Casson Smith

2005 Colin Foster

2006 Ed Wallace

2007 Ed Wallace

2008 Colin Foster

2009 Ken Robinson

2010 Chris Field

2011 Dave Rogers

2012 Steve Robinson

2013 Malcolm Robinson

2014 Bob Edwards

2015 David Knight

ANNUAL KNOCKOUT TROPHY (Doubles)
2005 Pat Casson Smith and Brian Taylor

2006 Nigel Fitzpatrick and Barrie Middleton

2007 Edwin Brackenbury and David Skinner

2008 Nick Berry and John Costigan

2009 No Competition

2010 Bill Parsons and Roger Vicars

2011 Barbara Pollitt and Ken Robinson

2012 Roger Vicars and Dave Rogers

2013 Mike Taylor and Andy Loeber

2014 Paddy Kenmore and Fred Cooley

2015 Roger Vicars and Glyn Walters

Valentines Trophy
2004 Norman Howell

2005 Brian Taylor

2006 Derek Gray

2007 Stafford Pemberton

2008 Tony Dickinson

2009

Graham Bennington

2010

Stafford Pemberton

2011 Clive Kay

2012 Dermot Dimsey

2013 Roy Booth

2014 Michael Taylor

2015 Arthur Sullivan

2016 David Knight

John BARRELL Summer Scramble
2010 David Knight, Gordon Holloway and Malcolm Robinson

2011 Arthur Sullivan, Stafford Pemberton, Gordon Holloway and Nick Berry

2012 Allan Wilson, John Stent, Gordon Holloway, Rosemary Edwards

2013 Sheila Dindar, Fred Cooley, Roy Booth & Paul O’Gorman

2014 David Knight, David Rogers & Fran Dickenson

2015 David Knight, Tony Dickenson, Vicki Loeber and Margaret Wheatley

Oliva Nova Cup
2004 Thelma Saul

2005 Gordon Gleeson

2006 Ian Bonser

2007 Arthur Sullivan

2008 Tony Dickenson

2009 Steve Robinson

2010 No Competition

2011 Stafford Pemberton

2012 Paddy Kenmore

2013 Roy Booth

2014 Glynn Braidley

2015 David Corcoran

SPECTRUM IFA TROPHY
2012 Keith Lockyer

2013 Arthur Sullivan

2014 Bob Edwards

2015 Glynn Braidley

The Autumn Trophy
2014 Nick Berry

2015 Peter Gibson

Colin Higgins Down Under Trophy
2005 Alan Hunter

2006 Jim Fletcher

2007 Steve Legge

2008 Roger Vicars

2009 John Barrell

2010 Russell Soper

2011 David Knight

2012 Bob Edwards

Tex’s Trophy
2005 Thelma Saul

2006 Len Bailey

2007 Barbara Pollit

2008 Bill Parsons

2009 Mike Taylor

2010 Derek Gray

2011 Bill Parsons

2012 Rosemary Edwards

2013 Roy Booth

Eclectic Competition
2006 Ed Wallace

2007 John Feek

2008 John Feek

2009 Tim Earthy and Ken Robinson

2010 David Knight and Bill Parsons

2011 Chris Field and Ron Steele

2012 David Knight and Nick Berry

2013 David Knight and Nick Berry

2014 Glynn Braidly and Sheila Dindar

2015 David Knight and Paddy Kenmore

Orba Warblers Holes in One
2004 Syd Smith Oliva Nova
2004 Gary Moffatt Alenda
2004 Norman Howell Oliva Nova
2004 Tony Dickenson Oliva Nova
2008 Chris Field Altoreal
2008 Norman Howell Alenda
2009 Tony Carroll Oliva Nova
2010 Mike Taylor Bonalba
2012 Roger Vicars Oliva Nova
2015 Steve Smith La Galiana
2015 Bob Edwards La Sella

Charlie McGuiness Veterans Trophy
2006 Edwin Brackenury
2007 Nick Berry
2008 Nick Berry
2009 Mike Taylor
2010 Len Bailey
2011 Clive Kay
2012 Peter Gibson
2013 Peter Gibson
2014 Barbara Pollitt

Twos Trophy
2009 Gordon Holloway
2010 Stafford Pemberton
2011 David Knight
2012 David Knight
2013 Michael Taylor
2014 Sheila Dindar and David Knight
St Andrews Medal
2015 Glynn Braidly

Kincavel Quaich
2012 Rosemary Edwards
2013 Steve Robinson
2014 Arthur Sullivan
2015 Jim Rodgers

WarblersBadge