Roll of Honour


Orba New Logo copy1

 

Roll Of Honour
1999-2019

Orba New Logo copy1

Presidents

1998 to 1999 Bert Cook

2015 Arthur Sullivan

Captains

2000 Norman Howell
2001 Norman Howell
2002 Sidney Smith
2003 Richard Morris
2004 Barrie Middleton
2005 Nick Berry

 

2006 Arthur Sullivan
2007 John Feek
2008 Richard Morris
2009 No Captain elected
2010 Bill Parsons
2011 Mike Boyle

 

2012 Dave Knight
2013 Sheila Dindar
2014 Arthur Sullivan
2015 Bob Edwards
2016 David Knight
2017 Clive Kay(6 Months)

 

Record Score Stapleford Points

2006 Len Bailey 48 at Alenda 10th May
2008 Bill Parsons 48 at Oliva Nova 2nd
2016 Chris Williamson 49Pts at El Plantio July 


President's Cup

2015  Michael Morley
2016  Steve Cliffe
2017  Derek Gray
2018  Barbara Pollitt
2019  Michael Taylor

 

 

 

Bonalba Cup

2001 Richard Morris
2002 Ted Tuvey
2003 Gary Moffat
2004 Ed Wallace
2005 Peter Bray
2006 No competition

2007 John Costigan
2008 Mike Boyle
2009 No competeition
2010 Jim Rodgers
2011 Michael Taylor
2012 Pete Nicholson

2013 Derek Gray
2014 Chris Field
2015 David Knight
2016 Michael Morley
2017 Sylvia Mortensen
2018 Derek Gray

Paul Kelleway Plate

1999 Trevor Warrilow
2000 Mike Powell
2001 Bert Cook
2002 Bert Cook
2003 Dave Smethurst
2004 John Lamont
2005 Karsten Wright

2006 Ed Wallace
2007 Barrie Middleton
2008 Barrie Middleton
2009 Barbara Pollitt
2010 Michael Taylor
2011 David Corcoran
2012 Rosemary Edwards

2013 Allan Wilson
2014 Chris Field
2015 Glynn Braidley
2016 Paul Warby
2017 Fred Cooley
2018 Derek Gray

Turkey Trot

1999 Nick Berry
2000 Ian Baron
2001 Pat Casson Smith
2002 Frank Taylor
2003 Trevor Colgate
2004 No Competition
2005 Gordon Thompson

2006 Tom Paton
2007 John Costigan
2008 CANCELLED
2009 Gordon Holloway
2010 Ron Steele
2011 Mike Boyle
2012 Rosemary Edwards

2013 Rosemary Edwards
2014 Steve Robinson
2015 Sheila Dindar
2016 Chris Williamson
2017 Chris Williamson
2018 Rosemary Edwards

Warbler of the Year

1999 Colin Higgins
2000 Brenda Cook
2001 Hazel Brown
2002 Stafford Pemberton
2003 Robert Marsden
2004 June Millburn and John Barell
2005 Jenny Berry and Norman Howell
2006 Arthur Sullivan
2007 Barrie Middleton
2008 No award

2009 Arthur Sullivan
2010 Stafford Pemberton and Michael Taylor
2011 Gordon Holloway
2012 Arthur Sullivan
2013 Wendy Sullivan
2014 Sheila Dindar
2015 Bob Edwards
2016 David Knight
2017 Michael Taylor
David Baggley

Charity Cup

2001 Elaine Mclelland
2002 Colin Higgins
2003 Robert Marsden
2004 John Lamont
2005 Pat Casson Smith
2006 Bryan Mears
2007 Gordon Holloway
2008 Bob Edwards
2009 Mike Taylor

2010 Bob Edwards
2011 Arthur Sullivan
2012 Malcolm Robinson
2013 Roy Booth
2014 Glynn Braidley
2015 Tim Harrison
2016 Steve Smith
2017 Steve Cliffe
2018 John Daniels

Captains Day

1999 Syd Cordery
2000 Syd Cordery
2001 Stafford Pemberton
2002 George Meredith
2003 Leon North
2004 John Lamont
2005 David Corcoran
2006 Celia Cronin

2007 John Feek
2008 Tony Dickenson
2009 No Competition
2010 Tony Young
2011 Chris Field
2012 Fred Cooley
2013 David Knight
2014 Peter Gibson

2015 Barbara Pollitt
2016 Sylvia Mortensen
2017 Not Played
2018 Not Played

Spring Trophy

2003 Jack Bell & Pat Hickman
2004 Mark Yule and Arthur Sullivan
2005 Ken Fitzpatrick and Jack Bell
2006 Norman Howell and Len Bailey
2007 Roy Jones and Steve Legge
2008 Alan Hunter and Roger Vicars
2009 Chris Hoare and Arthur Sullivan
2010 Dermot Dymsey and David Knight
2011 Nick Berry and Sheila Dindar

2012 Roger Vicars and Margaret Hoare
2013 David Knight and Fran Dickinson
2014 Peter Gibsont and Rosemary Edwards
2015 Bob Edwards and Keith Tickner
2016 Roger Vicars and Chris Williamson
2017 Sheila Dindar & Bob Edwards
2018 Peter Gibson & Sylia Mortesen
Michael Taylor and Arthur Sullivan

Committee Shield

2003 Mike Dunigan
2004 Ed Wallace
2005 Roy Jones
2006 Len Bailey
2007 Mark Yule
2008 Ed Wallace

2009 Michael Taylor
2010 Derek Gray
2011 Steve Cliffe
2012 Keith Lockyer
2013 Rosemary Edwards
2014 David Rogers

 

2015 Michael Taylor
2016 Robin Wheatley
2017 Sheila Dindar
2018 Rosmary Edwards

Player of The Year

2003 George Meredith
2004 John Lamont
2005 John Lamont
2006 Colin Foster
2007 Barrie Middleton
2008 Ed Wallace

2009 Ken Robinson
2010 Stafford Pemberton
2011 Chris Field
2012 David Knight
2013 David Knight
2014 Glynn Braidley

2015 David Knight
2016 Steve Smith
2017 David Knight
2018 Malcolm Monti

Annual Knockout Trophy (Singles)

2003 Ed Wallace
2004 Pat Casson Smith
2005 Colin Foster
2006 Ed Wallace
2007 Ed Wallace
2008 Colin Foster

2009 Ken Robinson
2010 Chris Field
2011 Dave Rogers
2012 Steve Robinson
2013 Malcolm Robinson
2014 Bob Edwards

2015 David Knight
2016 David French
2017 Glyn Braidley
2018 Steve Cliffe

Annual Knockout Trophy (Doubles)

2005 Pat Casson Smith and Brian Taylor
2006 Nigel Fitzpatrick and Barrie Middleton
2007 Edwin Brackenbury and David Skinner
2008 Nick Berry and John Costigan
2009 No Competition
2010 Bill Parsons and Roger Vicars
2011 Barbara Pollitt and Ken Robinson
2012 Roger Vicars and Dave Rogers
2013 Mike Taylor and Andy Loeber

2014 Paddy Kenmore and Fred Cooley
2015 Roger Vicars and Glyn Walters
2016 Roger Vicars/Glyn Braidley
2017 Chris Williamson and Malcolm Monti
2018 Michael Taylor and Malcolm Monti

Valentines Trophy

2004 Norman Howell
2005 Brian Taylor
2006 Derek Gray
2007 Stafford Pemberton
2008 Tony Dickinson

2009 Graham Bennington
2010 Stafford Pemberton
2011 Clive Kay
2012 Dermot Dimsey
2013 Roy Booth

2014 Michael Taylor
2015 Arthur Sullivan
2016 David Knight
2017 Rosemary Edwards
2018 Fred Cooley

John BARRELL
Summer Scramble

2010 David Knight, Gordon Holloway and Malcolm Robinson
2011 Arthur Sullivan, Stafford Pemberton, Gordon Holloway and Nick Berry
2012 Allan Wilson, John Stent, Gordon Holloway, Rosemary Edwards
2013 Sheila Dindar, Fred Cooley, Roy Booth & Paul O’Gorman
2014 David Knight, David Rogers & Fran Dickenson
2015 David Knight, Tony Dickenson, Vicki Loeber and Margaret Wheatley
2016 John Daniels, Sheila Dindar, Sylvia Mortensen, Shaun O'Gorman
2017 Chris Williams, John Daniels, Sheila Dindar

Oliva Nova Cup

2004 Thelma Saul
2005 Gordon Gleeson
2006 Ian Bonser
2007 Arthur Sullivan
2008 Tony Dickenson

2009 Steve Robinson
2010 No Competition
2011 Stafford Pemberton
2012 Paddy Kenmore
2013 Roy Booth

2014 Glynn Braidley
2015 David Corcoran
2016 Sylvia Mortensen
2017 Not Played

Spectrum Ifa Trophy

2012 Keith Lockyer
2013 Arthur Sullivan
2014 Bob Edwards
2015 Glynn Braidley
2016 Glyn Braidley
2017 Glyn Braidley

The Autumn Trophy

2014 Nick Berry
2015 Peter Gibson
2016 Malcolm Morley
2017 David French

Colin Higgins Down
Under Trophy

2005 Alan Hunter
2006 Jim Fletcher
2007 Steve Legge
2008 Roger Vicars
2009 John Barrell
2010 Russell Soper
2011 David Knight
2012 Bob Edwards

Tex's Trophy

2005 Thelma Saul
2006 Len Bailey
2007 Barbara Pollit
2008 Bill Parsons
2009 Mike Taylor
2010 Derek Gray

2011 Bill Parsons
2012 Rosemary Edwards
2013 Roy Booth

Eclectic Competition

2006 Ed Wallace
2007 John Feek
2008 John Feek
2009 Tim Earthy and Ken Robinson
2010 David Knight and Bill Parsons
2011 Chris Field and Ron Steele

2012 David Knight and Nick Berry
2013 David Knight and Nick Berry
2014 Glynn Braidly and Sheila Dindar
2015 David Knight and Paddy Kenmore
2016 Fred Cooley and Clive Kay
2017 Chris Willamson and Roy Booth
2018 Steve Smith and David Baggley

Orba Warblers Holes
in One

2004 Syd Smith Oliva Nova
2004 Gary Moffatt Alenda
2004 Norman Howell Oliva Nova
2004 Tony Dickenson Oliva Nova
2008 Chris Field Altoreal
2008 Norman Howell Alenda
2009 Tony Carroll Oliva Nova
2010 Mike Taylor Bonalba
2012 Roger Vicars Oliva Nova
2015 Steve Smith La Galiana
2015 Bob Edwards La Sella

2017 Paddy Kenmore El Bosque
          David Edwards La Sella

Charlie McGuiness Veterans Trophy

2006 Edwin Brackenury
2007 Nick Berry
2008 Nick Berry
2009 Mike Taylor
2010 Len Bailey
2011 Clive Kay
2012 Peter Gibson

2013 Peter Gibson
2014 Barbara Pollitt
2015 Michael Taylor
2016 Michael Morley
2017 Sheila Dindar
2018 Will Evans

Twos Trophy

2009 Gordon Holloway
2010 Stafford Pemberton
2011 David Knight
2012 David Knight
2013 Michael Taylor

2014 Sheila Dindar and David Knight
St Andrews Medal
2015 Glynn Braidly
2016 David Knight
2017 David Knight and Chris Williamson
2018 Steve Smith and Malcolm Monti

Kincavel Quaich

2012 Rosemary Edwards
2013 Steve Robinson
2014 Arthur Sullivan
2015 Jim Rodgers
2016 Glyn Braidley
2017 Malcolm Monti
2018 Rosmary Edwards